Ipswich Junior Triathlon

Promoted by Ipswich Triathlon Club

 

At Framlingham College 26 August 2007

 

Results

 

9 - 10 Year Old Girls (TriStar 1)

 

POSN RACENO COMPETITOR NAME CLUB CAT SWIM BIKE RUN TOTAL

1 45 Robyn Broadbent Discovery Tri Club C 1:54 6:36 5:13 13:43

2 39 Lorna Robinson Tri Anglia C 2:38 6:01 5:13 13:52

3 40 Mya Zaver Cambridge Triathlon Club C 2:08 6:32 5:13 13:53

4 33 Catriona Delaney Cambridge Triathlon Club C 2:16 6:37 5:14 14:07

5 47 Megan Staines Discovery Tri Club C 2:30 7:14 5:19 15:03

6 48 Josie Blades Leiston and District SC C 2:10 7:17 5:48 15:15

7 32 Hannah Shean East Essex Triathlon Club C 2:21 7:25 5:34 15:20

8 34 Samantha Ragus Discovery Tri Club C 2:15 8:23 5:04 15:42

9 42 Charlotte Wickens Ipswich Triathlon Club C 2:33 7:25 5:44 15:42

10 44 Georgia Macalle East Essex Triathlon Club C 2:37 7:28 6:09 16:14

11 27 Brogan Smith East Essex Triathlon Club C 2:41 8:13 6:12 17:06

12 31 Hannah Kane East Essex Triathlon Club C 2:40 8:02 6:29 17:11

13 43 Sarah Wright Tri Anglia C 2:30 7:27 7:14 17:11

14 28 Eleanor Wright Ipswich Triathlon Club C 3:00 8:36 6:08 17:44

15 38 Alice Christie Framlingham College SC C 2:31 8:48 6:28 17:47

16 20 Ruth Mallett Ipswich Triathlon Club C 3:17 8:31 6:13 18:01

17 37 Alice Root Framlingham College SC C 2:52 8:47 6:26 18:05

18 41 Georgina Whiteley Framlingham College SC C 2:42 8:32 6:55 18:09

19 36 Taylor Ball Ipswich Triathlon Club C 2:44 8:41 6:56 18:21

20 22 Brooke Smith East Essex Triathlon Club C 2:48 8:47 7:05 18:40

21 21 Emily Eames Tri Force Herts C 3:48 9:18 6:10 19:16

22 24 Emelia Garvie Framlingham College SC C 3:53 9:43 6:19 19:55

23 29 Miriam Eyles Framlingham College SC C 3:20 9:40 7:35 20:35

24 25 Hannah Cole Tri-Anglia C 3:37 9:41 7:35 20:53

25 35 Charlotte Summers Unattached C 3:00 10:14 8:01 21:15

 

9 - 10 Year Old Boys (TriStar 1)

 

POSN RACENO COMPETITOR NAME CLUB CAT SWIM BIKE RUN TOTAL

1 64 Oliver Swallow Discovery Tri Club D 2:00 5:36 4:21 11:57

2 59 Nicholas Hobbs 4Life Tri D 2:14 5:47 4:39 12:40

3 60 James Tapley Cambridge Triathlon Club D 2:19 5:25 4:56 12:40

4 61 Adam Gough Cambridge Triathlon Club D 2:34 5:33 5:14 13:21

5 54 Oscar Housego Unattached D 2:49 6:24 4:43 13:56

6 57 William Seccombe Framlingham College SC D 2:39 7:02 4:50 14:31

7 62 Elliot Bennett 53-12 Multisports D 2:19 7:03 5:15 14:37

8 58 Patrick Rourke Tri Sport Epping D 2:28 6:29 5:41 14:38

9 63 William Ponty Unattached D 2:20 6:52 6:00 15:12

10 52 Dominic Overy-Owen Framlingham College SC D 2:37 7:21 5:48 15:46

11 55 Matthew Summers Unattached D 3:05 7:35 5:09 15:49

12 51 Frankie Culling Blackdale Middle School D 2:48 8:08 6:14 17:10

13 50 Edwin Chapman Tri Anglia D 3:19 8:37 5:54 17:50

14 53 Harry Fell Framlingham College SC D 5:02 11:04 7:32 23:38


 

11 - 12 Year Old Girls (TriStar 2)

 

POSN RACENO COMPETITOR NAME CLUB CAT SWIM BIKE RUN TOTAL

1 91 Sophie Coldwell 4Life Tri E 2:54 9:40 5:50 18:24

2 88 Ellen Hobbs 4Life Tri E 3:05 10:16 6:26 19:47

3 90 Esther Colman West Suffolk Wheelers E 2:52 10:29 7:10 20:31

4 87 Sophie Jones Cambridge Triathlon Club E 3:14 11:26 6:22 21:02

5 75 Emily Wilkins TriSport Epping E 4:04 10:46 7:28 22:18

6 84 Abigail Brown East Essex Triathlon Club E 3:20 12:12 7:06 22:38

7 77 Josephine Rourke Tri Sport Epping E 3:24 12:38 8:04 24:06

8 86 Jemima Dye Leiston and District SC E 3:24 13:04 7:56 24:24

9 76 Lauren Broadbent Discovery Tri Club E 3:19 13:34 7:35 24:28

10 83 Ellie jade Smith East Essex Triathlon Club E 3:19 13:08 8:15 24:42

11 89 Ellie Fairfoot Tri Anglia E 2:49 13:47 8:38 25:14

12 78 Annabelle Graham Cambridge Triathlon Club E 4:01 12:39 8:48 25:28

13 73 Rosie Payne Ipswich Triathlon Club E 4:23 14:18 7:07 25:48

14 74 Sarah Eames Tri Force Herts E 4:25 13:00 9:44 27:09

15 72 Joan Tanous Ipswich Triathlon Club E 3:49 14:57 8:53 27:39

16 82 Hannah Edwards Tri Anglia E 4:28 14:08 9:34 28:10

17 79 Ellie Vice Leiston and District SC E 3:57 15:56 9:39 29:32

18 81 Jessie Caiger Framlingham College SC E 4:57 16:12 10:46 31:55

19 70 Emily Heldreich Framlingham College SC E 4:26 18:31 10:57 33:54

20 71 Emma Steddon East Essex Triathlon Club E 4:22 21:35 12:48 38:45

 

11 - 12 Year Old Boys (TriStar 2)

POSN RACENO COMPETITOR NAME CLUB CAT SWIM BIKE RUN TOTAL

1 111 Connor Delaney Cambridge Triathlon Club F 3:00 9:31 6:01 18:32

2 114 James Kidd Tri Sport Epping F 2:53 9:50 6:02 18:45

3 117 Jacob Marshall-grint Kings Lynn Warriors F 3:01 10:38 6:12 19:51

4 116 Christopher Benjamin Discovery Tri Club F 3:13 10:34 6:08 19:55

5 115 Jake Housego Dartford SC F 3:08 10:32 6:32 20:12

6 113 Matthew Dawe TriSportEpping F 3:15 10:58 6:24 20:37

7 110 Jonathan Roberts Discovery Tri Club F 4:41 11:12 5:47 21:40

8 119 Jak Middleton Framlingham College SC F 3:59 11:57 6:17 22:13

9 100 Andrew Revell Framlingham College SC F 4:20 12:08 6:08 22:36

10 112 Christopher Hodges Hoddesdon Swimming Club F 3:34 11:34 7:36 22:44

11 106 Lammin Ben East Essex Triathlon Club F 3:57 12:38 7:21 23:56

12 105 Matthew Kane East Essex Triathlon Club F 4:47 11:39 7:42 24:08

13 102 Alistair Guite Ipswich Triathlon Club F 4:58 12:06 7:17 24:21

14 103 Theo Moutrie Triathlon Essex F 4:27 12:38 7:30 24:35

15 107 George Knight East Essex Triathlon Club F 3:35 13:53 7:29 24:57

16 101 Michael Revell Framlingham College SC F 5:04 13:33 6:41 25:18

17 108 Dan Middleton Framlingham College SC F 4:13 14:59 8:57 28:09

18 104 Sammy Fell Framlingham College SC F 5:16 15:59 8:45 30:00

19 109 Jack Bullock Unattached F 5:00 16:59 8:05 30:04

 


 

13 - 14 Year Old Girls (TriStar 3)

 

POSN RACENO COMPETITOR NAME CLUB CAT SWIM BIKE RUN TOTAL

1 134 Grace Hobbs 4Life Tri G 4:12 14:07 7:54 26:13

2 131 Alex McKibben Tri Anglia G 3:39 14:58 8:11 26:48

3 130 Lauren Clipstone Ipswich Triathlon Club G 4:31 14:49 9:39 28:59

4 129 Rebecca Eggar Cambridge Triathlon Club G 5:00 15:36 8:41 29:17

5 128 Katrina Entwistle Cambridge Triathlon Club G 4:59 18:44 9:56 33:39

6 120 Claire Caiger Framlingham College SC G 7:09 18:06 9:08 34:23

7 132 Fiona Goodacre Framlingham College SC G 4:55 20:09 10:22 35:26

8 126 Rachael Hopley Tri Anglia G 4:28 19:52 11:08 35:28

9 121 Danielle Fuller East Essex Triathlon Club G 4:51 23:16 12:25 40:32

10 123 Daniella Rourke Tri Sport Epping G 5:35 23:15 13:02 41:52

 

13 - 14 Year Old Boys (TriStar 3)

 

POSN RACENO COMPETITOR NAME CLUB CAT SWIM BIKE RUN TOTAL

1 145 Vasudev Zaver Cambridge Triathlon Club H 4:04 12:31 6:24 22:59

2 147 William Adams Cambridge Triathlon Club H 4:20 13:10 7:36 25:06

3 146 Thomas Johnston Cambridge Triathlon Club H 4:08 14:25 6:54 25:27

4 143 Adam Tapley Cambridge Triathlon Club H 4:39 13:51 7:42 26:12

5 149 Matthew Brown East Essex Triathlon Club H 4:01 14:09 8:09 26:19

6 144 Tom Giggins East Essex Triathlon Club H 5:01 13:47 7:55 26:43

7 150 Adam Edwards Trisport Epping H 4:02 15:24 7:57 27:23

8 156 Thomas Sutton Unattached H 3:24 16:58 8:49 29:11

9 151 Anthony Hodges Hoddesdon SC H 4:06 16:14 9:46 30:06

10 142 Samuel Girling Framlingham College SC H 5:34 17:52 8:33 31:59

11 148 Jack Seccombe Framlingham College SC H 5:39 18:21 9:21 33:21

12 140 Luke Brown Unattached H 7:02 18:56 8:45 34:43

13 141 Joseph Shean East Essex Triathlon Club H 4:12 20:33 15:35 * 40:20

* 141 two laps on the bike?

 

15 - 16 Year Old Girls (Youths)

 

POSN RACENO COMPETITOR NAME CLUB CAT SWIM BIKE RUN TOTAL

1 165 Littlechild Zoe Team Economic Energy J 3:46 14:34 7:21 25:41

2 163 Harriet Brettle Cambridge Triathlon Club J 3:25 15:09 7:35 26:09

3 164 Lammin Cally East Essex Triathlon Club J 3:51 14:54 8:36 27:21

4 162 Samantha Eggar Cambridge Triathlon Club J 4:56 15:24 9:05 29:25

5 161 Sophie Hart Unattached J 5:01 16:07 9:33 30:41

6 160 Laura Revell Framlingham College SC J 5:44 20:54 8:44 35:22

 

15 - 16 Year Old Boys (Youths)

 

POSN RACENO COMPETITOR NAME CLUB CAT SWIM BIKE RUN TOTAL

1 178 Robbie Kidd Tri And Run K 3:24 11:20 6:45 21:29

2 179 Joe Giggins East Essex Triathlon Club K 3:21 11:57 6:31 21:49

3 177 William Meadows TEAM TRI UK K 3:32 11:34 6:54 22:00

4 176 Taz Porter East Essex Triathlon Club K 3:52 12:38 7:31 24:01

5 173 Tim Dwyer Cambridge Triathlon Club K 4:19 12:59 7:13 24:31

6 170 Matthew Cook Cambridge Triathlon Club K 5:12 12:28 7:38 25:18

7 175 Alfie Chapman Tri Anglia K 4:29 13:56 7:37 26:02

8 171 Tom Spry Cambridge Triathlon Club K 4:34 14:37 7:33 26:44

9 174 Jack Taylor Tri-Anglia K 4:04 14:46 8:07 26:57

 

 

Results by Hi-Res Race Results 01394 213306